Dev Maliyetleri Düşürmek Adına İlk Çözüm: OpenAI, ChatGPT için Kendi Yapay Zeka Çiplerini Üretecek

Ünlü yapay zeka geliştiricisi OpenAI, ChatGPT’nin büyük maliyetlerini düşürmek adına kendi yapay zeka çip modellerini  üretme kararı aldı.

Detaylar 👇

Yapay zeka endüstrisinin önde gelen şirketlerinden OpenAI’ın CEO’su Sam Altman, geçtiğimiz gün ChatGPT başta olmak üzere sektördeki önemli gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu.

ChatGPT’nin büyük maliyetlerine değinen CEO, sevilen sohbet robotunun zaman zaman yoğun talebi karşılayamadığını ve bu durumun şirketin sahip olduğu yetersiz GPU donanımlarından kaynaklandığını söyledi.

Altman, OpenAI’in daha fazla GPU kaynağına ihtiyaç duyduğunu, ancak firmanın ana tedarikçisi konumunda olan NVIDIA’nın bu alanda OpenAI’ya gerektiği kadar işlemci sağlamadığını belirtti.

Ünlü CEO’ya göre, GPU yetersizliğini ortadan kaldırmanın ve maliyetleri azaltmanın tek yolu şirketin kendi özel yapay zeka çiplerini üretmesinden geçiyor.

Bernstein Research tarafından yapılan bir araştırmaya göre, ChatGPT’nin her bir sorgusu yaklaşık 4 cent’e mal oluyor. Sohbet robotunun sadece bir günde kullanıcılar ile milyarlarca kez konuşma gerçekleştirdiği düşünülürse, ilerleyen süreçte şirketin mevcut maliyetleri karşılamayacağı söylenebilir.

OpenAI bu bağlamda, 2020 yılında ChatGPT için Microsoft ile beraber geliştirdiği 10 bin GPU’luk süper bilgisayarını kendi özel çipleri ile donatmayı planlıyor.

CEO’nun açıklamalarına göre, şirket bu hedef doğrultusundaki çalışmalarına henüz başlamadı. Fakat birçok uzman, OpenAI’ın yakında özel yapay zeka çip modellerini üretmek adına harekete geçeceğini düşünüyor.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x