Yeni kurulacak şirketlerin sermaye sınırı artırıldı! 1 Ocak 2024’te yürürlükte

AA

Yeni kurulacak anonim ve limited şirketlerin asgari sermaye tutarları yükseltildi. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayınlandı.

Ticaret Bakanlığı, bu şirketlerin Türk Ticaret Kanunu’nda belirtilen en az sermaye tutarlarının artırılmasına dair düzenlemenin başlayacağı tarihi açıkladı.

Kararın 1 Ocak 2024’ten itibaren geçerli olacağı ifade edilen açıklamada, anonim şirketler için 50 bin lira olarak öngörülen en az esas sermaye tutarının 250 bin liraya, limited şirketler için 10 bin lira olarak öngörülen en az esas sermaye tutarının ise 50 bin liraya yükseltildiği belirtildi.

Mevcut şirketlerin bu aşamada sermaye artırımı yapılması zorunluluğu olmadığı belirtildi.

“Halka açık olmayan anonim şirketlerde ilk sermaye 500 bin liradan az olamayacak”

Kayıtlı sermaye sistemini kabul eden halka açık olmayan anonim şirketlerde ise başlangıç sermayesinin 500 bin liradan az olamayacağına işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

Söz konusu tutarlar 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, yeni kurulacak olan anonim ve limited şirketler bakımından uygulanacaktır. Sermayesi belirtilen tutarların altında olan mevcut şirketlerimiz bakımından bu aşamada sermaye artırımı yapılması zorunluluğu bulunmamakla birlikte, öz kaynak yapılarını güçlendirmeleri bakımından sermayelerini en az anılan tutarlara artırmalarında fayda bulunmaktadır.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir